Rola obuwia oraz ubioru dla biegaczy

23 grudnia 2023

TEMAT PORADNIKA: Obuwie oraz ubiór

Ubiór oraz buty muszą być wygodne i odpowiednio dopasowane. Na pewno nie można się ubierać zbyt mocno oraz działa to też w drugą stronę, czyli zbyt słabo. Co do butów muszą być wygodne i dopasowane do danej jednostki treningowej ale o tym poniżej.

Zaczniemy od stroju. Rozpocznę od treningów w zimę. Podczas zimy należy ubierać się tak, aby podczas wysiłku żadna część ciała nam nie marzła, a w szczególności głowa. Zimą biegamy zawsze w czapce! Jest to bardzo ważne, ponieważ przez głowę utrata ciepła wynosi nawet 10 % (wg. naukowców)! Zakładając, że już tą czapkę nosimy przejdźmy do szyi. Ja osobiście kominów nie noszę, bo nie lubię. Ale mogę polecić, aby chronić szyję przez temperaturę oraz wiatrem. Następnie klasycznym ubiorem jest koszulka na krótki rękaw (sportowa) na to bluza (sportowa) i na to cienka krótka (sportowa) i będzie OK. Taki schemat jest sprawdzony i sprawdzi się nawet do -5 stopni celcjusza. Następnie idąc niżej nie muszę tłumaczyć, że zimą biegamy w długich spodniach czy to będą spodnie biegowe dresowe długie, czy to będą leginnsy. Nie ma bieganie na krótkie spodenki, jest to głupota i narażanie się na zwiększenie ryzyka kontuzji, ponieważ mięśnie są bardzo słabo dogrzewane.

Przejdźmy teraz do obuwia. Buty muszą być przede wszystkim wygodne i dobrze dopasowane do stopy - ani za małe, ani za duże - idealne. Nie możemy pamiętać, że je w ogóle mamy założone. Jeśli chodzi o rodzaje butów należy rozdzielić je na treningowe oraz startowe. Każdy zawodnik, który myśli o wynikach powinien mieć parę butów startowych (lekkie i szybkie), które będą służyć na zawody oraz trudniejsze treningi interwałowe lub szybkościowe. Buty treningowe są tak uniwersalne, że możemy w nich biegać po lesie, po asfalcie czy to wybiegania czy to siła biegowa, obojętnie one się sprawdzą do wszystkiego. Oczywiście w sklepie biegowym będą doradzać, aby mieć trailowe czy jak się to tam nazywa do lasu, ale naprawdę to jest już tylko i wyłącznie fantazja. Można się zaopatrzyć w takie buty, lecz nie wiem czy będą one wykorzystane. Lepiej kupić dobre startówki oraz 1 lub 2 pary treningowych. Lepiej buty zmieniać częściej (chodzi o treningowe) niż kupywać drogie modele po kilkaset złotych. Rozróżniamy również buty na bieżnię (kolce), ale to już gdy zachodzi taka potrzeba odbywam z zawodnikiem rozmowę, żeby takie zakupił. Tutaj już bardzo zaawansowani zawodnicy stosują ten rodzaj obuwia (bo jest bardzo wymagający). Raczej u większości buty startowe do szybkich jednostek wystarczą w zupełności.

W razie jakichkolwiek niejasności zapraszam do pytań w wiadomości prywatnej

Zapraszam do współpracy: marcinwitkowski1985@gmail.com

WITKOWSKI RUNNING TEAM

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram