Maraton jest niebywale trudnym dystansem do ukończenia, każdy kto go ukończył dla mnie osobiście jest mega twardzielem i silnym psychicznie człowiekiem. Tylko ten kto przebiegł wie co się dzieje z ludzkim organizmem. To co się dzieje na krótszych dystansach jest również trudne, ponieważ mamy inna intensywność i tempo, lecz maraton ma tylko 42 km i 195 m, oczywiście żartuje on ma aż tyle!
Dystans maratonu wziął się z igrzysk olimpijskich w 1896 r. w Atenach. Dystans maratonu wynosił wtedy ok. 40 km od miejscowości Marathon do stadionu Panathinaikon w Atenach. Obecnie maraton to 42 km i 195 m dlatego, że rodzina królewska z Wielkiej Brytanii mogła obserwować rywalizację zawodników, maraton wydłużono najpierw o 2 km, a następnie o 195 m. W ten sposób maratończycy kończyli bieg tuż przed królewską lożą.
Pełna regeneracja po maratonie trwa kilka tygodni. Maraton jest dystansem bardzo wyniszczającym organizm ze względu na długość wysiłku, mimo stosunkowo niskiej intensywności. Dlatego nawet najlepsi biegacze na świecie biorą udział tylko w dwóch maratonach rocznie i przywiązują dużą wagę do tego, żeby między nimi było przynajmniej pięć miesięcy przerwy.
Maraton to ogromne obciążenie dla ludzkiego organizmu. Zgromadzone rezerwy energii, które wg. teorii powinno się ładować dietą przed startem zostają kompletnie wyczerpane, zakłóceniu ulega nawodnienie ciała, tracimy wiele elektrolitów z organizmu. Nasze stawy i mięśnie są poważnie nadwyrężone. Krótko mówiąc: maraton nie jest zbyt zdrowy, lecz trening wykonywany do maratonu już tak.
Sam maraton nie, lecz my - biegacze tak. Wszystko zależy od tego, czy nie mam wady ukrytej, czy nie biegaliśmy z chorobą np. grypą, czy nie przyjęliśmy jakiś dziwnych leków. Uwaga najgroźniejsze! Czy nie przerosły nas własne ambicje? Zdecydowanie polecam wszystkim maratończykom przebadanie swojego serca.
Profesjonalni biegacze jak trudno nie zauważyć w filmikach w intrenecie, dużo trenują do maratonu a również pojawiają się na bieżni z kilku powodów. Na bieżni masz dokładnie odmierzone odcinki np. tysiaka 200 + 2 x 400 m. lub 400 m jedno okrążenie - to takie dla klasyki pod maraton. Nie ma ruchu ulicznego, to również ważne. Należy pamiętać, że zbyt częste bieganie na bieżni przy dużym kilometrażu maratońskim nie jest korzystne.
Zobacz jak wyglądają 2 tyg. z treningu przed startem mojego podopiecznego, który pobiegł 02:49:55
https://witkowskiwiniarskirunning.pl/maraton-24955-2-tygodnie-przed-startem/
Współpraca dla biegaczy/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com