Dlaczego nie warto oszukiwać trenera?

30 kwietnia 2024

Trenowanie zawodników to mój sposób na życie i rodzaj pracy, które wykonuje już od kilku lat. Moje doświadczenie jest duże, ponieważ mam w swojej stajni biegaczy na różnym poziomie wytrenowania. Trenując u jakiegokolwiek trenera są do utrzymania pewne zasady i granice, których nie powinno się przekraczać. Po to współpracujemy, aby wspólnie dążyć do wybranego celu. Na moich barkach zerka pewna odpowiedzialność. Jest to odpowiedzialność za uzyskiwane rezultaty i podążamy wspólną drogą, które kieruje nas ku danemu celu.


Skutki zmiany planu treningowego

Dostosowując plan treningowy pod danego zawodnika zbieram informacje o poprzednich tygodniach jak i kolejnych, w którym prawdopodobnie może pojawić się jakiś start. Zmienijąc samemu plan bez mojej wiedzy, a w dodatku bez poinformowania o tej zmianie i realizowanie dalej mogą wystąpić niepożądane skutki. Dla przykładu zamiast wybiegania 10 km robimy 20 km, czyli dwa razy więcej niż w planie treningowym sami prosimy się o kontuzję lub zajechanie organizmu. Kolejnym przykładem jest zmiana prędkości na danych odcinków. Zamiast biegać po 4:00 na odcinkach 1000 metrów, biegamy po 3:50 "bo się dobrze biegło" to robimy sobie wielką krzwydę - nie osiągamy zamierzonego efektu treningu jaki chciałem wywołać. Co z tego, że dało się zrobić taki trening skoro, ja chciałem uzyskać inny efekt. Dlatego nie należy samemu podejmować decyzji o jakijekolwiek zmianie planu.Co to jest dobra współpraca?

Mógłbym się nie przejmować zawodnikami, którzy robią samowolkę, lecz moja misja jest inna. Chcę, aby każdy w zdrowiu i mądrze biegał pod moim okiem. Dobra współpraca to efekt dobrej komunikacji i szczerości z obu stron. Zawodnik z którym dobrze się współpracuje to taki, który wykonuje wg. zaleceń każdą jednostkę, w nagłych sprawach daje znać, że jest potrzebna jest modyfikacja planu treningowego lub w momentach braku możliwości wykonania treningu (czyt. infekcja, sprawy prywatne) daje również taką informację i wspólnie podejmujemy decyzje, czy zmieniamy plan czy robimy krótką przerwę na kilka dni, aby dojść do zdrowia.

Podsumowanie

Moi drodzy. Wszyscy mamy ambicje sportowe i grunt to w zdrowiu jak i z dozą cierpliwości dojść do realizacji swoich planów sportowych. Nie da się przyśpieszyć procesu jakim jest trening.

Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram