Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

30 kwietnia 2024

Aktywność fizyczna jest ważna nie tylko u dorosłych ale przede wszystkim u dzieci. Wpływa ona zarówno na rozwój fizyczny jak i umysłowy dziecka.

Obecnie coraz więcej dzieci ma nadwagę, która pojawia się u coraz młodszych osób. Jest to spowodowane tym, że dzieci wolą siedzieć przed komputerem czy tabletem niż aktywnie spędzać czas. Obecna sytuacja pandemiczna tylko pogłębiła ten problem. Pamiętam że za dzieciaka w każdej wolnej chwili biegaliśmy z kolegami po osiedlu, bawiliśmy się, graliśmy w gry na świeżym powietrzu czy to zima czy lato. Teraz spotkać grupę dzieci tak spędzających czas zdarza się bardzo rzadko. Idąc przez miasto widzę przede wszystkim dzieci zanurzone w swoich snartfonach, z fast foodami w ręku.

Poniżej kilka korzyści jakie niesie za sobą uprawianie sportu przez dzieci:

  1. Utrzymanie odpowiedniej wagi. Pamiętajcie, że aktywność fizyczna pozwoli nie tylko utrzymać dziecku odpowiednią wagę, ale również wzmocni kondycję dziecka i wytrzymałość co z pewnością bedzie miało przełożenie na życie dorosłe.
  2. Zapobieganie wadom postawy. Uprawianie sportu czy to biegania czy innej dyscypliny zapobiega powstaniu wad postawy mi.n krzywizny czy podobnych schorzeń.
  3. Rozwój nie tylko fizyczny ale także umysłowy. Sport jak wykazały badania wpływa na rozwój umysłowy. W połączeniu z odpowiednim zdrowy żywieniem pomaga dzieciom lepiej się skoncentrować, myśleć efektywniej, lepiej radzić sobie z problemami. Sport kształtuje w dziecku odwagę, wytrzymałość, siłę, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Duch walki, siła i zdrowa rywalizacja pozwala wykształtować w dziecku pozytywne cechy charakteru.
  4. Zmiejszenie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. Sport powoduje, że zmniejszamy ryzyko zachorowań na pewne choroby cywilizacyjne jednak tu znaczenie ma aktywność juz od najmłodszych lat. To wówczas orgaznim uczy się odporności i szybkiej regeneracji. Pamiętaj, jeśli za młodu zaszczepisz w dziecku chęć do sportu te dobre nawyki pozostaną na całe życie. Dziecko chłonie zachowania i wiedzę jak gąbka. Nie przelewaj na niego swoich ambicji, nie zmuszaj, ale pokaż że aktywność ruchowa może być o ile lepszą formą zabawy i spędzania czasu niż smarfon czy laptop.
  5. Pomaga radzić sobie ze stresem. Każda forma aktywności jest dobra ! Udownodnione zostało, że to nic innego jak sport, pasja pomaga dziecku w stanach lękowych, depresyjnych. Sport pozwala pozbyć się wszytskich negatywnych emocji i uwalani ednorfiny szczęścia.

Nie czekaj aż będzie za późno zachęć swoją pociechę do ruchu a przyniesie to wymierne korzyści dla jego ciała ale też ducha.
Kontakt: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram