Czy podczas infekcji/choroby można biegać?

30 stycznia 2024

Wielu z was pewnie się zastanawia czy mając infekcje można wykonać plan treningowy czy wystartować w zawodach. Większość mówi " przecież to tylko katar" nic mi nie będzie.

Mój zawodnik, który wystartował w PKO Poznan półmaraton i poprosił, żebym w artykule poruszył ten problem. Startując był zaziębiony ale przecież powtarzał sobie dam rade , jestem młody, silny a to tylko zwykle przeziębienie. I co ? Udało się ukończyć bieg, a nawet pobić rekord życiowy. Ale UWAGA! Nic nie pamiętał od 20 km i około 20 minut po przekroeczniu lini mety. Finalnie musiał interweniować zespół ratownictwa medycznego. I to była chwila, w której zawodnik zdał sobie sprawę jak bardzo się naraził, oraz jak nie odpowiedzialnie postąpił. Jednak przyznał to dopiero na linii mety, gdy organizm pokazał mu jak bardzo jest zmęczony. Wówczas powiedział Marcin napisz o tym jako ostrzeżenie dla innych. Sam kozaczyłem, a gdy zrobiło mi się ciemno przed oczami i nie mogłem złapać oddechu zrozumiałem, że treningi i start podczas choroby to błąd. Start czy trening podczas infekcji to nie jest dobry pomysł. Pamiętaj, że podczas infekcji czy innej choroby powinno się zrezygnować z treningu. Nie ważne czy robisz trening 5 km czy biegniesz 20 km. Zamiast wzmacniać formę i organizm tylko go osłabiasz. Tym bardziej teraz, gdy nadchodzi zima, a temperatury na zewnątrz nie rozpieszczają. Lepiej zrezygnować z kilku treningów czy z jakiegoś startu i dojść do siebie niż ryzykować własnym zdrowiem, a czasem nawet życiem. Nie ważne ile masz lat, nie ważne w jakiej jesteś świetnej formie choroba nie wybiera, a nigdy nie wiesz jak zareaguje Twój organizm. Może być tak, że sto razy biegałeś z katarem bólem gardła, nawet gorączką i nic się nie stało, ale zawsze może nadejść ten 101 raz. Nikt z nas nie jest niezniszczalny, a zdrowie ma się jedno i by móc osiągać wiele w tym sporcie, łamać własne słabości najpierw trzeba być w pełni zdrowym. Dlatego podkreślam z całą stanowczością nie biegaj podczas choroby czy infekcji! Często podczas biegu słyszymy, że ktoś dostał zawał, że ktoś zmarł... prawie za każdym razem podczas organizacji imprez sportowych służby medyczne muszą interweniować. I co z tego, że dasz rade, że wywalczysz rekord życiowy, że zajmiesz 1 miejsce, jeśli możesz to przypłacić zdrowiem i wówczas może się okazać, że zostaniesz wykluczony ze sportu nie na kilka dni, lecz na kilka lat lub na zawsze. Zadbaj o zdrowie!

Chorób nikt nie lubi. Sam nie jestem zwolennikiem antybiotyków i innych środków farmakologicznych. Są one dla mnie ostatecznością . Gdy czuję pierwsze objawy zaziębienia działam naturalnymi sposobami. Moim zestawem na "grypowe" objawy są: syrop z cebuli, sok z cytryny oraz mleko z czosnkiem i masłem. Oczywiście, jeśli "domowe" sposoby zawodzą to konsultacja lekarska jest obowiązkowa. Dbaj o siebie, odpowiednio się ubieraj i zdrowo odżywiaj.

Jako trener, jeśli zawodnik zgłasza mi jakiekolwiek problemy zdrowotne, jestem z zawodnikiem w stałym kontakcie modyfikuję jego plan treningowy tak by choroba nie wpłynęła negatywnie na jego formę sportową.


Współpraca/plany treningowe dla biegaczy: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram