Wytrenowany układ krążeniowy to wysoka forma - dlaczego?

20 lutego 2024

Jeśli chodzi o rozwój sprawności fizycznej u biegaczy najważniejsze jest to, aby jak najlepiej
wytrenować układ krążeniowy.


W bieganiu nie jest najważniejsza pojemność płuc, szybkość czy siła.
Jeśli układ krążeniowy będzie na niskim poziomie wytrenowania to nic nie da nam bardzo dobra szybkość czy siła.
Nawet, jeśli będziemy potrafili biegać bardzo szybko odcinki 100 czy 200 m, ale jeśli nie wytrenujemy układu krążeniowego to nie będziemy w stanie utrzymywać dość dobrego tempa na dystansach długich.
Nawet odcinki biegane szybko 400 metrowe nie są też dobrym wyznacznikiem formy pod kątem długich dystansów. Dopiero możemy mówić coś o formie, jeśli jesteśmy stanie utrzymywać dobre tempo na odcinkach, które biegamy przez minimum dwie minuty.
Możemy być bardzo dobrymi siłaczami na siłowni pod kątem podniesienia maks. jednorazowo ciężaru ale nie koniecznie musimy być w bardzo dobrej formie. Na przykład, gdyby zaproponować takiej osobie podnieść kilka razy ale nieco mniejszy ciężar wtedy może mieć problem, jeśli ma zbyt słabą wydolność.
Osoba ćwicząca może być mega silna, ale układ krążeniowy może być tak na niskim poziomie, że możemy mówić nawet o zagrożeniu życia.
Według trenera od sportów wytrzymałościowych Nowozelandczyka Arthura Lydiarda, gdyby aplikować
osobom ćwiczących na siłowniach bieganie w strefie tlenowej ich układ krążeniowy z biegiem czasu stanie się coraz wydajniejszy, co dalej ćwiczenia siłowe przyniosą dużo lepszy efekt.

W bieganiu, jeśli zbudujemy bazę tlenową (aerobową) wtedy jest duża i to bardzo duża efektywność trenowania szybkości, wytrzymałości szybkościowej, wytrzymałości tempowej itd.
Między innymi, dlatego swoim zawodnikom mówię żeby nie za szybko biegali wybiegania w pierwszym zakresie.
Krew mi się gotuje jak słyszę, że mój zawodnik zrobił wybieganie w tempie w okolicy startowego na 10 km.
Cel takiego treningu nie został osiągnięty, a nawet taki trening można wyrzucić do kosza biorąc pod uwagę dalsze trenowanie. Po prostu koncepcja treningu została zaburzona.


Najwięcej korzyści rozwijaniu strefy tlenowej odniosą bardzo młodzi zawodnicy - Juniorzy.
Dlatego swoim młodych zawodnikom co drugi trening zadaję spokojne i luźne wybiegania.
Do końca okresu dorastania taki trening przynosi dużo więcej korzyści niż u zawodników w dojrzalszym wieku, ponieważ w wieku młodzieżowym jest najłatwiejsze wytrenowanie absorpcji tlenu i duża szansa na wieloletni rozwój formy.


Zapraszam nowych zawodników do współpracy
mail: marcinwitkowski1985@gmail.com
tel: 723 464 243


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram