W jakim tempie biega wybiegania mój podopieczny z życiówką na 5 km 16:32?

17 lipca 2023

Mój podopieczny Szymon Winiarski solidnie trenuje pod moim okiem, a ostatnio nawet wspólnie robimy wybiegania po terenach Krotoszyna. Szymon jest zawodnikiem do którego muszę podchodzić bardzo indywidualnie ze względu na jego rodzaj pracy (fizyczna), lecz nie przeszkadza nam to w realizacji zadanego planu treningowego oraz założen na dany sezon.

Chciałbym Wam pokazać kilka treningów Szymona w formie BC1. Podkreślam, że zawodnik pobiegł w tym roku 5 km w 16:32 oraz 10 km w 36:01. Wnioski i dlaczego tak biega pod zdjęciami.


Wybieganie z 17 LIPCA 2023

Wybieganie na 4 dni przed 5 km w 16:32


Wybieganie (kilka rytmów w trakcie po 100m) na 5 dni przed 10 km w 36:01

Im wyższa różnica w tempach wybiegań, a tempach startowych tym większe pole rozwoju u danego zawodnika i lepiej dla budowania formy. Jeśli wybiegania biegamy w tempach blisko drugiego zakresu (BC2) to jak mamy budować tą formę? Nie ma bodźca, organizm prawie nie reaguje tak jak powinien. A kolejnym powodem jest rozwijanie tlenówki przy wolnym bieganiu. Przede wszystkim wielu zawodników biega wybiegania zbyt szybko. Tym tekstem chciałem pokazać, że nie ma takiego czegoś jak za wolno. Szymon biega tak dlatego, że mu się swobodnie biegnie w tym tempie i czuje, że to jest odpowiednie. Zdarza się, że robi wybiegania po 5:20, dużo zależy od samopoczucia i innych czynników.

Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram