Jak odmierzać odcinki na treningach biegowych?

12 stycznia 2024

TEMAT PORADNIKA: Jak odmierzać odcinki na treningach biegowych?

Jestem zmuszony napisać ten poradnik, ponieważ duża część moich podopiecznych wykonuje nieprawidłowo zadane treningi poprzez zbyt szybkie bieganie na zadanych odcinkach. Ma to znaczenie bardzo duże w treningu, aby nie biegać za szybko nawet na odcinkach długości 100 metrów czy nawet 200 metrów.


Jak odmierzać odcinki?

Odmierzanie odcinków o długości 100 metrów czy dłużych gpsem z zegarka jest dużym błędem, ponieważ skala błędu pomiarowego przy tak krótkiej odległości jest tak duża, że niestety ale bardzo może nam popsuć trening i będziemy biegać zbyt szybko do zadanego tempa. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest pojechanie na stadion lekkoatletyczny, na którym może w komforcie wykonać odcinki o każdej długości mając 100 % pewności, że mamy idealnie odmierzone długości. Biegamy wtedy tylko i wyłącznie ze stoperem w zegarku, czyli odpalamy normalnie trening z gpsem, ale patrzymy na tempo okrążenia (da się to łatwo ustawić w aplikacji).

W sytuacji, gdy nie mamy możliwości pojechania na stadion stosujemy koło pomiarowe (koszt ponad 100 zł na popularnym serwisie aukcyjnym) lub miarę (im dłuższa tym łatwiej nam się zmierzy). Odmierzamy dany odcinek i możemy np. sprayem fluorescencyjnym oznaczyć start i metę. To pozwoli nam oznaczenie na dłużej danego odcinka, lecz co jakiś czas będzie trzeba oznaczenie poprawiać, bo warunki atmosferyczne będą zmywały oznaczenie.

Najlepiej wybrać prostą, która będzie płaska bez wzniesienia. Najlepiej odmierzyć sobie odcinek o długości 400 metrów i co 100 metrów robić oznaczenia. To pozwoli nam na realizację różnych jednostek treningowych. Większość biegaczy ma odcinki odmierzone nawet po 1000 metrów (co 100 metrów oznaczenia) i mogą komfortowo realizować na tej długości treningi nie martwiąc się o dokładność pomiarową z zegarka i mają pewność, że robią trening idealnie dobrze.

Kolejną rzeczą jest odmierzane odcinków na treningach podbiegów. Najprostszą formą i najbardziej sprawdzoną jest odmierzanie krokami. Tutaj błąd pomiary nie ma takiego znaczenia. Oznaczmy start i wykonujemy przykładowo 60 średnich kroków co podpowiada o długości 60 metrów. Można wzorować się nawet na GPS, ale błąd pomiary na tak krótkim odcinku jest nadal tak duży, że ciężko ufać zegarkowi i lepiej odmierzyć samemu. Idealnie by było mieć odmierzone miarą lub kołem pomiarowym, ale w zupełności forma odmierzenia z krokami wystarczy.

Technika niesamowicie się rozwinęła, lecz pomiar GPS z zegarka nie jest idealny trzeba o tym pamiętać i nie należy się na nim wzorować na tak krótkich odcinkach. Trzeba sobie jakoś radzić, a jak widać są na to sposoby. Dużym problem mają biegacze na wsi, bo mają gorszy dostęp do stadionu, chociaż na otwartych terenach jest dużo możliwości oznaczenia odmierzonego odcinka nawet bezpośrednio pod domem.

W razie jakichkolwiek niejasnośći zapraszam do pytań w wiadomości prywatnej

marcinwitkowski1985@gmail.com

WITKOWSKI RUNNING TEAM

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram