Jak dopasować strój do biegania podczas zimy?

12 listopada 2024

Biegaczu! Wielkimi krokami zbliża się zima - minusowe temperatury, śnieg, wiatr, deszcz - jednym słowem nieciekawa pogoda. Duża część biegaczy wykonuje swój trening niezależnie od warunków atmosferycznych.

Są też tacy, którzy w okres zimowy przenoszą się na bieżnie domową czy też siłownię. Jeśli jesteś w grupie osób, którym zima nie straszna i nie chcesz rezygnować z tradycyjnego treningu powinieneś wiedzieć jak odpowiednio się ubrać w chłodne dni. Odpowiednio dobrany strój nie tylko zwiększa komfort treningu, ale też chroni przed złapaniem infekcji. Często ktoś zmarznie i od razu pojawia się katar, kaszel i inne dolegliwości. Pamiętaj strój musi być oddychajacy z drugiej strony nie powinieneś dopuścić przegrzania organizmu. Więc jak się ubrać?



W bieganiu dobrze sprawdza się zasada "na cebulkę " czyli stosowanie warst.

Stroj biegacza zimą powinien wyglądać następująco:

  • Bielizna termoaktywna – lekka ale też ciepła.
  • Legginsy/spodnie dresowe i bluzka termoaktywna z długim rękawem. Można założyć bluzkę z krótkim rękawem a na to cienką bluzę z rękawami przedłużonymi.
  • Kamizelka i/lub kurtka do biegania. Tu powinniśmy wybrać wiatrówkę albo kurtkę przeciwdeszczową w zależności od pogody na zewnątrz .

Najważniejsze - pamiętaj, że strój musi dobrze odprowadzać pot. Jeśli w bluzie/koszulce pocisz się, zwiększa to ryzyko złapania przeziębienia. Po treningu dobrze skompletowany strój będzie suchy lub lekko wilgotny. Pod żadnym pozorem nie powinien być mokry od potu, świadczy to o źle dobranej odzieży. Sam podczas treningu będziesz czuł czy strój jest odpowiedni czy należy z jakiejś warsty zrezygnować czy też jakąś warstwę dołożyć. Ilość warst możemy dowolnie modyfikować. Przecież są też biegacze, którzy wyjeżdżają i biegają w ekstremalnie trudnych warunkach, chca się sprawdzić - oni na pewno będą zmuszeni dołożyć jakąś warstwę do standardowych wspomnianych wcześniej.

Zimą musisz chronić głowę, szyję i stopy.

Dlatego oprócz wyżej wymienionych elementów stroju nie zapomnij o odpowiednim nakryciu głowy, kominie/kominiarce rękawiczkach oraz skarpetach. Skarpetki powinny być dłuższe niż te zakładane w innych porach roku. I ostatni już element - buty. Biegając zimą postaw na buty o bardziej agresywnym bieżniku, niż też których używasz w sezonie. Wiąże się to z zupełnie inną nawierzchnią - oblodzenie, śnieg. Mimo, że bieganie zimą to pewne wyzwanie pamiętaj, że dla chcącego nic trudnego wystarczy odpowiednio się przygotować i wcale nie trzeba rezygnować z standardowych treningów.

A więc do dzieła! Nie szukaj wymówek tylko kompletuj zimowy strój i ciesz się bieganiem przez całą zimę budując bazę na wiosnę!

Przeczytaj więcej w dziale: PORADY TRENINGOWE

Opieka trenerska/współpraca/plany treningowe dla biegaczy: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram