Bieganie - od czego zacząć ? Od zera do biegacza

3 maja 2023

Siemka! Jeśli tu wpadłeś lub wpadłaś przez przypadek, spoko również znajdziesz coś dla siebie, lecz jeśli szukasz sposobu jak rozpocząć bieganie to masz jak na tacy idealne miejsce i ludzi, którzy Ci pomogą rozpocząć przygodę z bieganiem.

Co to jest bieganie?

Bieganie to metoda poruszania się na ziemi, która umożliwia ludziom i innym zwierzętom szybkie poruszanie się pieszo. Bieganie jest rodzajem chodu charakteryzującego się fazą powietrzną, w której wszystkie stopy znajdują się nad ziemią.
Teraz już wiesz co to jest bieganie, więc przejdźmy dalej.

Trzy rodzaje nawierzchni w bieganiu

 • Asfalt
 • Tereny nieutwardzone np. las
 • Bieżnia lekkoatletyczna: tartan

Dystanse jakie występują na zawodach

W zawodach w biegach ulicznych i ultra wraz z górskimi biegami:

 • 5 km
 • 10km
 • Półmaraton - 21.097kmją
 • Maraton - 42.195 km
 • Ultra: 50, 60 km, 100km, 150 km i nawet 240km.

W zawodach organizowanych przez PZLA mogą wziąć udział tylko zawodnicy z licencją i przynależnością klubową.

Są to mitingi lekkoatletyczne, podczas których występują dystanse od 100m do 10000m.

Co jest mi potrzebne, aby wyjść na pierwszy trening?

Decyzja została podjęta - OK - wychodzę. Podam Ci poniżej co należy przygotować:

 • Wygodne buty sportowe (na pierwsze kilka treningów się nadają)

Zależnie od pogody - Opcja na zimę przy ok. 0 stopniach celcjusza na zewnątrz:

 • czapka oddychająca
 • Spodnie sportowe najlepiej takie, które nie będą Cię obcierać podczas biegu i nie będą ograniczać ruchu
 • Koszulka z jakiegoś śliskiego materiału, aby Cię nie obcierała pod pachami
 • Bluza nie za gruba oddychająca
 • Ewentualnie cienka kurtka

Najlepiej jest zaopatrzyć się w sklepie decathlon.pl (nie jest to żaden sponsoring) po prostu mają tanie rzeczy w stosunku do jakości i nie znam tańszego sklepu z odzieżą typowo do biegania. Sam się u nich ubieram.

W jakim tempie pobiec na pierwszym treningu?

Ten aspekt jest dość złożony, ponieważ wchodzi tutaj kwestia tego czy masz nadwagę (jak dużą) oraz Twoja przeszłość sportową, którą wykonujesz oraz taką, którą wykonywałeś pół roku temu (20 lat wstecz nie wchodzi w grę).

Opcja A): Masz sporo nadwagi, lecz i tak chcesz zacząć biegać. Tutaj muszę Cię zmartwić, ponieważ samym bieganiem możesz sobie wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Należy rozpocząć od marszów, które w późniejszym czasie przerodzą się w marszo-biegi. A jak już zgubisz kilka kg można zacząć myśleć o bieganiu. Miałem i takie przypadki 🙂

Opcja B): Masz tylko kilka kg nadwagi, jesteś ogólnie sprawny i nie masz problemu z wchodzeniem po schodach na pierwsze piętro. Tutaj pierwszy trening również rozpocząłbym od marszo-biegów.

Co to jest marszo-bieg? Jest to marsz przeplatany z bieganiem, czyli maszerujesz np. 3 minuty a 1 minutę biegniesz i tak kilka serii. Jak na pierwszy raz całkiem spoko rozwiązanie, aby nie rzucać się na głęboką wodę i po prostu przetestować swój organizm oraz swoje możliwości. Pamiętaj - każdy kiedyś zaczynał, musisz być cierpliwy 😉

Tempo biegu na pierwszym treningu musi być powolne, czyli z nogi na nogę delikatne wybadanie terenu jak w ogóle z Tobą jest. Biegniesz wolno z nogi na nogę - tyle.

Jak zmierzyć dystans i tempo?

Do mierzenia dystansu oraz tempa biegu biegacze używają zegarków z GPS typowych do aktywności fizycznej. Na początku myślę, że wystarczy Ci aplikacja w telefonie, która wykona pomiar oraz średnie tempo biegu lub marszu. Instalujesz taką aplikację i z momentem rozpoczęcia treningu wciskasz START, a w momencie zakończenia STOP i wyskakuje Ci dystans oraz średnie tempo. Nie wiem jakie są modne teraz aplikacje. Kiedyś było to endomondo, które było łatwe i proste w obsłudze. Obecnie korzystam tylko z zegarka ale z szybkiej analizy google znalazłem:

Kiedy po pierwszym treningu wyjść na kolejny?

Zakładając, że nic Cię nie boli oraz nogi są w miarę świeże, myślę, że dzień przerwy ewentualnie dwa dni i możesz ponownie próbować swoich sił na ścieżkach biegowych.

Biegaczu zapamiętaj! Trening to nie wyścigi, na zawodach robimy życiówki, a nie na treningu!

Powyższy artykuł miał na celu wyprowadzenie Cię na Twój pierwszy trening. Gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości lub niedomówienia zapraszam do kontaktu: marcinwitkowski1985@gmail.com a pomogę Ci 🙂

Trener Biegania/plany treningowe dla biegaczy Marcin Witkowski: marcinwitkowski1985@gmail.com
Moja strona na facebooka, na której codziennie pojawiają się nowe wpisy: https://www.facebook.com/TeoriaBieganiaWitkowskiego/

WITKOWSKI RUNNING TEAM - Treningi grupowe w Krotoszynie (info na fanpage Teoria Biegania Witkowskiego)

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram