Trzy mity i przesądy przed biegiem - zawodami

17 kwietnia 2023

Dla każdego biegacza zawody to niesamowite przeżycie. Bieganie to nasza pasja i często słuchamy się innych pasjonatów biegania, którzy nie mają zielonego pojęcia o tym co polecają innym biegaczom. Poświęcamy sporo czasu na treningi po to, aby właśnie pobiec najlepiej jak się da, dlatego cżęsto szukamy pomocy w czynnościach, które niekoniecznie mogą nam pomóc lub nawet zaszkodzić.

1. Nie rozgrzewaj się przed zawodami, bo stracisz energię podczas biegu...

Panuje jedna zasada - im dłuższy dystans tym krócej się rozgrzewamy. Zawodowi biegacze na rogrzewkę poświecają sporo czasu przed zawodami, nawet około godziny. Do maratonu nie trzeba się, aż tak długo rozgrzewać - rzezczywiście należy oszczędzać się, aby nie zabrakło nam paliwa na trzydziestym kilometrze. To nie znaczy, że nie należy rozgrzewać się wcale. Rozgrzewka to podstawa, aby pobiec na miarę swoich możliwości podczas staru.

2. Zostały dwa tygodnie do zawodów, muszę podkręcić treningi...

Cóż... dwa tygodnie zostały do zawodów i dopiero chcesz podkręcić treningi? Prawodpodobnie Twoja forma spadnie zamiast wzrosnąć. Przy krótszych dystansach typu 5 km czy 10 km nie zrobisz sobie może "aż" takiej krzywydy ale na pewno nie pomożesz. A w maratonie czy półmaratonie to już w ogóle nie ma co gadać. Ostatnie dwa tygodnie są kluczowe, z racji łapania świeżości i gromadzenia zapasów energii na start.

3. Taktyka przed biegiem jest nieważna, co ma być to będzie...

Serio? Chcąc uzyskać jak najlepszy wynik należy opracować taktykę i wyciągnąć wnioski z treningów na jaki mniej więcej wynik jesteśmy gotowi. Chociaż powiem szczerze, że jest to kwestia bardzo indywidualna, czasami trzeba ponieść się fantazji i to może dać fantastyczny efekt. Jest to pół mit, ponieważ jakiś plan należy zawsze mieć. Pójście w przysłowiową "pałę" na 10 km chcąc uzyskać czas 40 min zaczynając po 3:50 a kończac po 4:30 jest bez sensu, bo często się to kończy klapą.

Nabieraj doświadczenia przez błędy innych a nie swoje, chociaż swoje błędy najlepiej uczą. Powodzenia we wszystkich startach! Trzymajcie się biegacze i do zobaczenia na zawodach.

Plany treningowe dla biegaczy: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram