Sposoby na regenerację po treningach

4 lipca 2024

Regeneracja w treningu biegacza jest bardzo istotnym elementem. To tak naprawdę jeden z głównych czynników, który jest najbardziej zaniedbywany przez biegaczy. Chcąc trenować efektywnie i systematycznie bardzo ważną czynnosią do wykonywania po treningach jest regeneracja, która przybiera różne formy. Regenerujemy się nawet w dni wolne od treningów, a jakie są sposoby na doprowadzanie organizmu do gotowości na kolejną jednostkę treningową przeczytasz poniżej.

Sposoby na regenerację

Pierwszym sposobem na regenerację jest czynność, którą wykonuje się bezpośrednio po treningu, czyli schłodzenie po intensywnej jednostce treningowej. Schłodzenie przyjmuje dwie formy - albo to jest rozbieganie przeważnie o długości 2 km lub trucht o długości 10 minut. W miarę możliwości logistycznych polecam wykonywać schłodzenie latem na boso po trawie.

Drugim sposobem na regenerację jest stosowanie suplementacji. Wprowadzenie aminokwasów (BCAA), w szczególności latem może dać bardzo dobre efekty. Moim zawodnikom polecam stosowanie diohespanu max przy uczuciu ciężkości nóg po trudniejszych jednostkach. Oczywiście dodatkowo stosujemy suplementację magnezu i potasu.

Trzecim sposobem na regenerację jest stosowanie fizjoterapii, czyli wszystko co pomoże nam doprowadzić nasze ciagło do gotowiści na kolejną jednostkę. Mogą to być masaże sportowe, masaże rozluźniające, rozluźnianie pistoletem do masażu. Jest wiele metod, które się wykorzystuje. Sposobem, który często wykorzystują zawodowi sportowcy jest krioterapia, która działa jako silne ochładzanie danego obszaru ciała (najlepiej nóg).

Czwartym sposobem na regenerację jest rolowanie, rozciąganie i stosowanie wolnych wybiegań. Każdy biegacz, który solidnie trenuje wie, że podstawą zdrowego biegania jest rolowanie i rozciąganie, bo mięśnie nie są zaś tak zbite, a dodatkowo zapobiegamy kontuzjom. Dzień po maratonie moi zawodnicy mają nakazane przebiec w formie joggingu ok. 4 km wybiegania, aby szybciej się zregenerowały nogi. Wielu zawodników, którzy nie dostosowali się do mojego polecania cały tydzień mieli obolałe nogi, a nawet dłużej. Warto słuchać trenera 🙂

Piątym sposobem na regenrację i ostatnim w tym zestawieniu jest najbardziej oczywista forma ładowania baterii w naszym organizmie, czyli sen. O tym, aby chodzić spać o prawidłowych porach mało kto pamięta. Tak naprawdę pójście spać o 2:00 i spanie 8 godzin nie jest równe pójściu spać o 22:00 i spaniu, chociaż 7 godzin. Organizm nasz jest dostosowany do pójścia chodzenia spać o wyznaczonych porach i nie da się tego oszukać. Jakość snu jest bardzo ważna, zadbajcie o niską temperaturę oraz o wygodne materace, to bardzo ważne w komforcie snu.

Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.comlinkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram