Siła biegowa: Po co ją się robi?

6 kwietnia 2023

Trening biegania składa się z wielu czynników, które mają składną na ogólną dyspozycję zawodnika w sezonie, bo jak wiadomo w zimę nie musimy być mocni, ale to temat na inny tekst. Nawiązując do okresu zimowego, w którym dużo jednostek treningowych poświęcamy na trening ogólnorozwojowy i siłowy. Przygotowywujemy swoje ciało i mięśnie do wymagających treningów, które potrzebują mocy z naszych mięśni. . Oczywiście jest wiele metod treningowych i teorii, lecz siłę biegową wykonywujemy w danych okresach intensywniej, a w niektórych jest jej po prostu mniej, a nawet w tygodniu przedstartowym w celu pobudzenia.

Element treningowy, który nazywany jest siłą biegową w książkach i podręcznikach jest różnie przedstawiony. Nie ma jednoznacznego określenia i definicji siły biegowej. Ja określam siłę biegową jako zbiór środków oraz ćwiczeń, które poprawiają dynamikę biegu. Warto zaznaczyć, że siłe biegową do każdego dystansu wykonywujemy inaczej. W biegach długodystansowych u mniej wytrenowanych zawodników świetną jednostką treningową są podbiegi.

Jakie wyróżniamy metody trenowania siły biegowej?

  • Podbiegi, czyli bieg pod górę
  • Skipy, wielkoskoki, podskoki
  • Biegi z oporem

Krótkie odcinki siły biegowej niewymagające wielkiego nakładu energii - kształtujemy technikę biegu

Skip lub podbieg pod stromą górkę, krótkotrwający, intensywny - rozwijamy moc, a odpowiednio wydłużając odcinek będziemy pracować nad wytrzymałością siłową

Po co się robi siłę biegową?

Każdy biegacz za swojej kadencji ma okres stagnacji, w której zaczyna szukać. Jak wiadome chce biegać szybciej, więc często sobie wmawiasz, że jesteś zbyt słaby siłowo. Może być to prawdą, lecz nie zawsze. Tak - siłe biegową się robi po to, aby biegać szybciej na mniejszym zmęczeniu, ponieważ nasze mięśnie są bardziej wytrenowane. Samym bieganiem nie da się wytrenować zawodnika. Jak pisałem wyżej siłę biegową można wykonywać w konkretnym celu: poprawa techniki, poprawa mocy jaką jesteśmy w stanie wygenerować.

Elementy jakie kreuje siła biegowa:

  • poprawia rytm biegowy
  • ogólną technikę biegową
  • poprawia wytrzymałość oraz szybkość

Trening siły biegowej przed startem?

Trening siły biegowej przed startem jest świetnym bodźcem wykonanym w nie za dużej ilości i w odpowiednim odstępie. Wręcz jest to jeden z najlepszych bodźców, który pozwoli nam wyciągnąć z naszego organizmu maksa na zawodach. Oczywiście w małej dawce, która nie doprowadzi do jakiejkolwiek eksploatacji organizmu. Spróbujcie.

Podsumowanie

Warto stosować siłę biegową, a każdy kto ją wykonuje nie wyobraża przygotowywać się do zawodów bez tej jednostki. Siła biegowa jest potrzebna biegaczowi tak jak tlen do oddychania człowiekowi. Trenujcie siłę biegową, ale mądrze i nie zajeżdzajcie się na niej na maksa. SKIPY A, C oraz podbiegi są dość bezpieczne, ale bez poprawnej techniki nie kombinujcie z niczym innym, bo zrobicie sobie więcej krzywdy niż pożytku.

->Tu zapytasz o współpracę/indywidualny plan treningowych na dany okres: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram