Sen odgrywa kluczową rolę w treningu biegacza

10 stycznia 2024


Sen odgrywa kluczową rolę w treningu biegacza.

Główną opcją regeneracji jest prawidłowy sen, który jest bardzo zaniedbywany przez większość z moich zawodników i nie tylko jak wynika z mojej obserwacji. Ludzki organizm potrzebuje zależnie od wieku - od 7-9 godzin snu, lecz starsze osoby już troszkę mniej, a będzie to około 7-8 godzin nawet. Bardzo ważną kwestią jest to, aby kłaść się spać o odpowiedniej porze. Nic nam nie da, że będziemy spać odpowiednio długo, jeśli położymy się spać o godzinie, w której powinniśmy być w połowie snu.

Niestety najgorszym stanem jest zapętlenie się zmęczenia. Raz skrócimy sen (położymy się za późno spać), na drugi dzień zrobimy to samo, a na trzeci będziemy próbować odespać te dwa dni. Tak to niestety nie działa i nie można tak robić. Należy odpowiednio dozować sen każdej nocy. Odespanie na trzeci dzień nie da nam efektów takich jak spanie codziennie!

Moi drodzy. Dbajcie o prawidłowy sen, bo to jest bardzo ważny element układanki pod nazwą forma sportowa. Musimy być wypoczęci oraz zregenerowani po każdej jednostce, bez tego nie będzie formy jaką chcemy osiągnąć.

Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram