Przyczyny i objawy przetrenowania wśród biegaczy

3 września 2024

Oj... temat tak bardzo nielubiany i zarazem niewygodny, nawet ja go niespecjalnie lubię, ale zostałem w pewnym sensie zmuszony do napisania tego tekstu. Przychodzą do mnie zawodnicy, którzy mają bardzo duże objawy przetrenowania, więc postanowiłem temu chociaż w jakimś stopniu przeciwdziałać.

Co to jest w ogóle przetrenowanie?

Tak szczerze jest to dosyć trudna definicja do sformalizowania. Ale nazwę to po chłopsku. Przetrenowanie to stan u biegaczy, w którym organizm został doprowadzony do przemęczenia psychicznego, fizycznego lub psychicznego i fizycznego naraz. Co mam na myśli pisząc przemęczenie? Najzwyczaniej przemęczenie psychiczne do niechęć do wykonywania treningów, znudzenie oraz brak motywacji i perspektywy. A przemęczenie fizyczne do m.in pogorszenie parametrów krwi, brak możliwości realizacji jednostek treningowych wg. możliwości, które są oczekiwane w danym etapie sezonu. Czasami nawet niektórzy doprowadzają swój organizm do anemii. Dlatego tak ważnym elementem w współpracy ze mną jest relacjonowanie wykonywanych treningów.

Przyczyny przetrenowania

  1. Zła higiena snu - zbyt mała ilość. Można spać odpowiednio dużo, lecz można to robić źle chodząc spać zbyt późno i wstając zbyt późno.
  2. Zbyt częste starty
  3. Nieodpowiednia dieta
  4. Zbyt duża ilość jednostek treningowych na obecną formę oraz poziom wytrenowania
  5. Zbyt intensywny trening - ogólnie zbyt duża objętość i intensywność.
  6. Brak regeneracji - pomiędzy treningami oraz przed i po startach.
  7. Brak równogi pomiędzy treningami areobowymi, a anaerobowymi (tlen vs beztlen).
  8. Zbyt szybkie bieganie w pierwszym zakresie - zby szybkie wybiegania.

Objawy przetrenowania

Jednym z najczęstszych objawów przetrenowania są kontuzje, przyśpieszony oddech, spadek motywacji, ogólne złe samopoczucie fizyczne lub i fizyczne (lub to i to), zaburzenia snu, podwyższone tętno (zauważalne na przestrzeni kilku dni ciągiem).

Jak wyjść z przetrenowania?

Pierwszym krokiem jest ocena jak mocno jesteśmy przetrenowani. Jeśli jest to lekkie przetrenowanie to nie ma tragedii, luzujemy na około 10 dni trening zmniejszajac intensywność oraz objętość. Najlepszą formę jest bieganie po prostu najprosztych wybiegań przez ten okres w spokojnej formie, ewentualnie pare spokojnych rytmów, ale bez żadnych biegów ciągłych.

Przetrenowanie głębokie, które definiujemy z morfologii krwi (np. stan anemii), które powstał w organizmie poprzez nieodpowiedni trening lub dietę musimy wdrożyć już konkretne działania. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie długiego, miesięcznego roztrenowania, zależnie też jak szybko wróci nam zdrowie. Zakładając, że do tego miesiąca wraca nam zdrowie i jest już wszystko ok to wracamy do budowania formy od nowa, żeby za kilka miesięcy ponownie wystartować. Zawodnika trzeba przekonać, że w okresie budowania formy od nowa (okres 2-3 miesięcy) odpuścił sobie starty dla własnego zdrowia.

Moi drodzy.

Bardzo ważnym elementem w treningu jest monitorowanie aktualnych znaków organizmu. To jasne, że czasami w treningu jest ciężko, bo jeśli chcemy coś zbudować w szczególności na wysokim poziomie to trzeba czasami zacisnąć zęby. Ale nie należy lekceważyć znaków od organizmu i czasami schować swoje ambicje w kieszeń. Dbajcie o siebie i trenujcie z głową.

Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram