Podstawowy ekwipunek każdego biegacza

8 lipca 2023

TEMAT PORADNIKA: Sprzęt

W swoich ekwipunku biegowym każdy biegacz powinien mieć kilka rzeczy, które będą służyć do treningów uzupełniających. Jak już pisałem wcześniej treningi uzupełniające są bardzo ważne, jeśli myślimy o bieganiu na poziomie oraz bieganiu bez kontuzji.

Sprzęt do treningów uzupełniających

ROLLER / WAŁEK DO MASAŻU

Przyrząd w kształcie walca przeznaczony do wykonywania masażu po treningu biegowym lub przed. Przed - w celu rozluźnienia napięć i mięśni oraz po - dla lepszej regeneracji i również rozluźnieniu napięć mięśniowych.

Gumy oporowe

Występują w różnych długościach. Używamy je do różnych ćwiczeń w celu wzmocnienia konkretnej grupy mięśni. Dla danej czynności ruchowej podczas biegu np. mięśni dwugłowych lub pośladkowych odpowiednimi ćwiczeniami. Polecić mogę ćwiczenie tzw. "nożyce" - do tego ćwiczenia używamy niebieskiej gumy ze zdjęcia.

Piłka lekarska

Piłki lekarskie wśród biegaczy stosowane są do ćwiczeń ogólnorozwojowych, które głównie wzmacniają mięśnie brzucha oraz tułów. Występują po 1 kg, 2 kg, 3 kg, 5 kg i 10 kg.

Piłka do masażu

Ma zastosowanie m.in do masażu stóp oraz wielu innych części ciała. Jest bardzo uniwersalna. Można się nią masować o podłogę albo i nawet o ścianę zależnie, która grupę mięśni chcemy masować.

Zegarek z GPS

Fantastycznym rozwiązaniem dzisiejszych czasów są zegarki z wbudowanym GPSem. Polar, sunto, garmin to najbardziej znane firmy produkujących zegarki do biegania. Ja osobiście korzystam z Polar Vantage M i w zupełności mi wystarcza. Bateria długo trzyma na gpsie i ogólnie. Czytelne profilowe sportowe. Wiadome zawsze może być coś lepszego, ale ogólnie za te pieniądze jest ok.

Zegarek właściwie potrzebujemy na wybieganiach do mierzenia tempa, aby nie biegać zbyt szybko oraz ewentualnego mierzenia przebiegniętego dystansu. Na treningach, gdy biegamy na stadionie (400 m) potrzebujemy tylko i wyłącznie stoper. Kompletnie nie patrzymy na średnie tęmpo! Od tego są linie na stadionie, aby móc dokładnie mierzyć odcinki. Funkcja stoperu jest nam tylko potrzebna. Z zegarka również możemy korzystać na zabawach biegowych, które realizujemy w szczególności zimą. Funkcja timera poprzez nastawienie odpowiedniej przerwy będzie nas informować sygnałem dzwiękowym, że przerwy dobiega końca lub zaraz się zaczyna.

Jeśli chodzi o sprzęt są to najważniejsze rzeczy jakie biegacz musi mieć w swoim asortymencie.

W razie jakichkolwiek niejasności zapraszam do pytań w wiadomości prywatnej

Zapraszam do współpracy: marcinwitkowski1985@gmail.com

WITKOWSKI RUNNING TEAM

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram