Niespełnione ambicje w sporcie nie przenoś na swoje dziecko!

8 czerwca 2024

Niespełnione ambicje w sporcie nie przenoś na swoje dziecko❗

Sport nieważne jaki, czy to bieganie, tenis, piłka nożna czy jakikolwiek inny. Każdda dyscyplina sportowa rządzi się swoimi prawami, lecz jest jedna wspólna droga w wychowywaniu zawodników. Zauważyłem, że dzieci - TAK podkreślając DZIECI zaczynają się zachowywać w wieku juniorskim jak zawodowcy. Niestety ale nie tędy droga. Sport ma bawić. Przedewszystkim w juniorskim wieku. Dopiero od 15-16 roku można rozpocząć prawdziwe trenowanie danej dyscypliny bądź wdrażanie się w bardziej wymagający trening. Owszem wszystko co się robi przed ukończeniem 15-16 lat też jest treningiem, lecz jeszcze nie tak bardzo ukierunkowanym.

Na moim przykładzie - nikt nigdy mi nie powiedział, że będę w stanie uprawiać jakikolwiek sport w przyszłości. A biegam i to nawet w jakimś tam fajnym czasie porobiłem życiówki... 🙂

Mam nabyte doświadczenie w pracy z młodzieżą, oczywiście w tej chwili mam kilku podopiecznych, których trenuję "w realu", czyli mam z nimi indywiudualne bądź grupowe treningi i staram się nie wciekać nawet, jeśli coś im nie wychodzi na treningach, bo wiem że na wyniki bądź trudniejszy trening przyjdzie jeszcze czas. De facto mam w tej chwili bardzo zdyscyplinowaną młodzież, która jest chętna do treningów i systematycznie na nie przychodzi i tylko taka współpraca mnie interesuje. Ale nigdy nie skreśliłem żadnego podopiecznego mimo, że były dzieci, które miały problemy z przebiegnięciem kółka na stadionie (przeważnie z wiadomych przyczyn).

W wieku juniorskim (poniżej 15-16 lat) zawodniczka lub zawodnik nie zdobywa pierwszych miejsc na każdym zawodach i po tym fakcie jesteś w stanie stwierdzić czy będzie w przyszłości z niego dobry zawodnik lub zawodniczka? To nie masz zielonego pojęcia o trenowaniu dzieci i młodzieży.

Moi drodzy rodzice. Krótki przesłanie dla Was: nie nakładajcie presji na swoje dzieci, weźcie je na zawody może i nawet biegowe, bo przecież jest ich pełno wokół Ciebie - wystarczy poszukać w necie i pozwólcie sprawić im, że zawody przyniosą Waszym pociechom frajdę i radochę, a wynik i miejsce na mecie w tak młodym wieku ma małe znaczenie na to co Twoje dziecko może osiągnąć w przyszłości!!!

Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram