Jak ważny jest sen dla biegacza?

28 maja 2024


Sen odgrywa kluczową rolę w treningu biegacza.

Główną opcją regeneracji jest prawidłowy sen, który jest bardzo zaniedbywany przez większość z moich zawodników i nie tylko jak wynika z mojej obserwacji. Ludzki organizm potrzebuje zależnie od wieku - od 7-9 godzin snu, lecz starsze osoby już troszkę mniej, a będzie to około 7-8 godzin nawet. Ogólnie osoby uprawiajace intensywnie sport potrzebują nieco więcej snu, czyli 8-9 godz na dobę. Bardzo ważną kwestią jest to, aby kłaść się spać o odpowiedniej porze. Nic nam nie da, że będziemy spać odpowiednio długo, jeśli położymy się spać o godzinie, w której powinniśmy być w połowie snu. Jak dowodzą badania najbardziej efektywny sen jest w godzinach 22:00-2:00.

Niestety najgorszym stanem jest zapętlenie się zmęczenia. Raz skrócimy sen (położymy się za późno spać), na drugi dzień zrobimy to samo, a na trzeci będziemy próbować odespać te dwa dni. Tak to niestety nie działa i nie można tak robić. Należy odpowiednio dozować sen każdej nocy. Odespanie na trzeci dzień nie da nam efektów takich jak spanie codziennie!

Sportowcy, którzy intensywnie ćwiczą i nie śpią wystarczająco długo, mogą mięć następujące objawy:

  • spadek maksymalnego pułapu tlenowego (VO2max)
  • redukcja możliwości aerobowych
  • wzrost tętna spoczynkowego
  • wolniejszy metabolizm glukozy
  • spadek odporności organizmu
  • większe ryzyko przetrenowania

Moi drodzy. Dbajcie o prawidłowy sen, bo to jest bardzo ważny element układanki pod nazwą forma sportowa. Musimy być wypoczęci oraz zregenerowani po każdej jednostce, bez tego nie będzie formy jaką chcemy osiągnąć.

Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram