Jak schudnąć przez bieganie?

17 marca 2023

Bieganie jest najprostszą formą ruchu do której nie potrzebujesz niczego oprócz butów, oraz odzieży. Po prostu zakładasz buty, wychodzisz na zewnątrz lub pole jak to się mawia w niektórych miejscach Polski i biegniesz. Samo biegnięcie przed siebie bez celu jest najkrótszą drogą do zgubienia sensu po co się to robi. Chyba, że masz tytanową psychikę i mając na celu zgubienie kilogramów niczego innego Ci nie potrzeba w co głęboko wątpię. Wg mnie jednak dany cel trzeba rozbić na kilka mniejszych celów, aby ułatwić sobie zadanie jakim jest zrzucenie zbędnych kilogramów.

Zaawansowani biegacze potrzebują solidnie ułożonego planu treningowego, która ma na uwadze plany zawodnika oraz ilość startów do jakich się przygotowywuje. Celem może być przebiegnięcie maratonu poniżej trzech godzin lub dziesięciu kilometrów poniżej czterdziestu-minut. Każdy z tym celów jest inny i do każdego z tych celów trenuje się troszkę inaczej. Jeśli masz zamiar zrzucić kilogramy warto jest znaleźć swój własny cel oprócz utraty kilogramów. Wielu moich zawodników zgubiło sporo kg (dzięki ich własnemu samozaparciu), a ja układałem im plan treningowy tak, aby to wszystko się jakoś łączyło. Wielu przyszło w celu zrzuceniu kilogramów i tak już zostali z bieganiem na dobre hehe.


Średnio na 1.5 km biegu spalamy 100 kcal

Ile razy biegać tygodniowo, aby schudnąć?

Jak już wspominałem wyżej, zaawansowani biegacze potrzebują solidnie ułożonego planu, lecz jeśli jesteś kompletnym początkującym w dziedzinie biegania to mogę Ci doradzić trzy treningi tygodniowo po 30 minut. Zależy czy wcześniej uprawiany był sport, czy nie - to ma ogromne znaczenie, bo możliwe, że trzeba będzie zaczynać od marszo-biegów, a nie od samego biegania. Na pewno im dłuższy trening tym lepiej (więcej spalonych kalorii). No i najważniejsza zasada: nie intensywność ma znaczenie, lecz długość treningu. Na chłopski rozum: im wolniej i dłużej tym lepiej, niż szybko, a krótko. Co nie kobiety? hehe

Dlaczego bieganie to najlepszy sposób na zrzucenie kilogramów?

Można uprawiać każdą dyscyplinę sportu, która wymaga wysiłku w tlenie. Będzie to rower, nordic-walking, pływanie czy to nawet pływanie kajakiem. Bieganie ma największą przewagę nad wszystkimi dyscyplinami, dlatego że do bieganie nie potrzeba praktycznie niczego oprócz butów i odzieży. Do jeżdzenia na rowerze musimy mieć jakiś rower, do pływania basen, a do pływania kajakiem kajak i wodę! Dlatego bieganie ma ogromną przewagę i jest stosunkowo mobilne, ponieważ możemy biegać w obojętnie w jakim miejscu będziemy się znajdować czy to na delegacji, czy wakacjach. Ciekawym urozmaiceniem treningów biegania jest poznawanie własnej okolicy. Uwierz są miejsca o których nie miałeś/aś pojęcia. Sam tego doświadczyłem.

Jak biegać, aby schudnąć?

W internecie jest sporo tekstów na zrzucenia kilogramów przez bieganie, lecz nikt dokładnie nie odpowie jak to robić. Na pewno należy przestrzegać zasady ujemnych kalorii w stosunku spożytych do spalonych w ciągu dnia. Ale pamiętaj, że jedz tak, aby mieć siłę i energię na egzystowanie, pracę, rodzinę itp. Odpowiednie uzupełnianie płynów na poziomie 2 l + dziennie jest również bardzo ważne w drodze do gubienia kilogramów. Ale jeśli chcesz zrzucić 20 kg ze 100 kg - OK. Ale jeśli chcesz zrzucić 5 kg z 75 kg to już jest dużo ciężej (jeśli Twój wzrost jest optymalny). Uważaj jak to robisz, aby mądrze biegać i się odżywiać. Warto pamiętać, że kalorie spalają się również po treningu z racji długu tlenowego jaki pozostaje w organizmie.

Podsumowanie

Bieganie na pewno pomoże Ci w zrzuceniu kilogramów, lecz wszystko zależy od Ciebie jak bardzo będziesz się przykładać do diety, bo samym bieganiem niewiele zdziałasz. Powodzenia!

Opieka trenerska

mój prywatny numer telefonu: 723 464 243

mail: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram