Technika u biegaczy tych, którzy biegają stosunkowo wolno jest tematem, który jest bardzo trudny do poruszenia. Są pewne założenia jak powinna wyglądać prawidłowa technika u biegacza, ale gdy amator biega w tempie 6:00 min/km to wszystkie założenia co do techniki stają się mało nieaktualne, ponieważ aby określić technikę musiałby przebiec rytmy na dystansie 100 metrów w tempie dla niego szybkim.
Najlepiej jak najszybciej poprawiać technikę biegu, ponieważ im dłuższej ktoś biega z nieprawidłową techniką tym bardziej utrwala złe nawyki. Technikę poprawiamy dlatego, aby biegać ekonomiczniej i dzięki temu szybciej z mniejszym wydatkiem energetycznym.
Poprawie techniki biegu służy m.in siła biegowa w postaci skipów A, B, C i D. Elementy siłowe odgrywają bardzo dużą rolę w treningu biegowym, ale to że poprawiają technikę mało kto wie.
Poprawie techniki służą też m.in ćwiczenia na wzmacnianie korpusu (bruszki, grzbieciki, deseczki, ćwiczenia z gumami oporowymi, ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała).
Kolejnym środkiem, które przyczynia się do poprawy techniki biegu są rytmy na boso po trawie (najlepiej boisko piłkarskie). Biegacz lądujący na pięcie po ściągnięciu butów i skarpetek będzie lądował na przodzie stopy na trawie. Oczywiście stosowanie rytmów na boso ma też swoje granice. Nie można realizować od razu na początku 10 czy 15 rytmów za jednym razem. To może być na początek jakaś część treningu. Powiedzmy mamy zadane 15 rytmów to 12 z nich robimy normalnie na tartanie, a ostatnie 3 z nich na boso po trawie. Na początek to będzie świetny bodziec.
Bardzo dobrym elementem, który poprawia technikę wśród młodych biegaczy są płotki lekkoatletyczne. Ćwiczenia na płotkach są tylko dla biegaczy, którzy nie mają żadnych ograniczeń ruchowych. U amatorów może być ciężko z wykonywaniem ćwiczeń na płotkach i może to zrobić więcej złego niż dobrego w ich przypadku.
I takim elementem, który wywodzi się ze starej polskiej szkoły biegackiej są rytmy techniczne. Są bardzo skuteczne i powodują bardzo duży bodziec u biegaczy. Pokazują jak wiele pracy jest jeszcze do zrobienia i jaką kontrolę mamy nad własnym ciałem. Rytmy techniczne stosujemy do nawet odcinku 100 metrów po wcześniejszym dostosowaniu się. Przykłady rytmów technicznych: ręce wyprostowane w łokciach wzdłóż ciała, ręce splecione w tyle (prosta postawa), ręce w górze wyprostowane w łokciach (łokcie przy uszach), ręce przed siebie.
Jeśli u danego zawodnika już nic nie pomaga na poprawę techniki jest jeden sposób co może przynieść poprawę. Rytmy po przekątnej boiska piłkarskiego tyłem. Poprawia się wtedy praca rąk i nóg czy zawodnik tego chce czy nie.
Odpowiem od razu prosto i uczciwie, że nie. Po prostu nie ma takiej możliwości, aby u każdego dało się kompletnie zmienić technikę. Ćwiczenia wymienione wyżej pomogą pomóc, ale zaniedbania wynikające z wielu lat nie da się cofnąć raz na zawsze.
Moi drodzy. Ten tekst powstał nie dlatego, abyście na siłe próbwali zmieniać swoją technikę, tylko dla uświadomienia, że istnieją takie sposoby. Biegajcie i nie kombinujcie za dużo, bo im człowiek więcej myśli tym gorzej.
Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com