Dlaczego warto brać udział w zawodach biegowych?

19 lipca 2023

Jest wiele powodów, dlaczego biegamy a jednym z nich jest poprawianie swoich wyników na zawodach, do których często długo się przygotowujemy. Na bank nie raz mieliście tak, że zawody do których mega się nastawialiście nie wypaliły, a te, które były odpuszczone wyszły bardzo dobrze. Jest wiele czynników, które za to odpowiadają, m.in - NASTAWIENIE.

NASTAWIENIE

Odpowiednie nastawienie to przed zawodami jak i w trakcie to połowa sukcesu. Tylko jak się dobrze nastawić? To pytanie jest podwójnie trudne, ponieważ każdy z nas jest inny. Ja osobiście na początku swojej przygody z bieganiem traktowałem zawody trochę inaczej niż wszyscy. Nie kombinowałem niepotrzebnie jak to teraz jest w modzie, nie było też takiej dostępności do wiedzy. Chociaż nie jedzenie mięsa dzień przed to naprawdę działa, a podbił pod tym pieczątkę amerykański trener Alberto Salazar w jego książce, ja wtedy tej motody kompletnie nie stosowałem i w sumie nigdy nie stosowałem, akurat żołądek zawsze miałem twardy.

Najwięcej dał mi odpowiedni trening! Ponieważ zawsze stojąc na linii startu byłem dobrze nastawiony. Skoro treningu zostały wykonane to dlaczego miałbym sie stresować? Ale pojawiały się inne pytania typu: "Czy na pewno jestem gotowy na ten wynik?" Ale zawsze udawało się wszystko opanować i zgrać, odważnie patrząc w przyszłość.

Ja potrzebowałem solidnego podejścia do zawodów. Ty może nie potrzebujesz, aż tak napiętej liny i potrafisz się w 5 min tak zmobilizować jak ja w kilka dni. Jedno co mogę doradzić to zgromadź w sobie zapas pewności siebie, a nic Cię nie zaskoczy!

CEL

Wyznaczenie konkretnego celu biegaczowi pomaga i daje niezły zastrzyk motywacji. Podstawową zasadą jest wyznaczenie precyzyjnego celu (oczywiście realnego). Przykładowo biegam 5 km w 22:30, więc chcę próbować zejść do 22:15-22:00 na początek. Celem są również zawody np. za kilka miesięcy.

KONTAKT Z INNYMI BIEGACZAMI

Na zawodach po prostu spotykamy się z innymi biegaczami tak samo zakręconymi jak my co daje nam dodatkowy zastrzyk motywacji. Jeśli czytasz ten artykuł i nigdy nie brałeś lub brałaś udziału w zawodach to nie czekaj tylko znajdź w Twojej okolicy najbliższe zawody i po prostu weź udział a nie pożałujesz!

RYWALIZACJA

Zdrowa rywalizacja jest sednem każdego sportu. Z biegiem czasu, gdy będziemy brać często udział w zawodach znajdziemy swoich osobistych rywali, których będziemy kojarzyć po nazwiskach. A dzięki rywalizacji często jesteśmy w stanie pobiec dużo lepszy wynik niż byśmy się spodziewali. A tutaj wkradnie się tekst od Szymona Winiarskiego (mój podopieczny): Miałem taką sytuację, że w biegu na 5 km w Szreniawie w 2020 roku zawodnik, który był pierwszy odszedł mi na około 250-350m. Trasa biegu miała 2,5km i zawrotka. Biegłem 80 % biegu jako 2 a na plecach uczepił mi się jeden darmozjad i korzystał z tego, że łapię wiatr. Pierwszego miałem cały czas na na oku. Na 4 km podjąłem ryzyko i zerwałem drastycznie tempo, wykorzystując fakt, że pierwszy zawodnik nie wie jak daleko za nim jestem, bo wbiegaliśmy na teren muzeum rolnictwa w Szreniawie. Biegłem ile sił w nogach, nagle wybiegam zza łuku patrzę, a tam pierwszy kilkadziesiąt metrów przede mną tempo mu spadło. Gdy usłyszał, że go gonię również przyśpieszył, lecz to mu już nic nie dało po poczułem krew i na metę wpadłem o głowę przed nim wygrywając nieoficjalnie bieg, bo UWAGA na mecie liczył się czas BRUTTO. Nigdy z takim czymś się nie spotkałem, a co najlepsze na podium wszedłem jako pierwszy, drugi mi gratulował i wgl. nawet organizatorzy się nie zczaili, dopiero później spoglądnąłem na wyniki, a tam moje nazwisko jako drugie. Oczywiście oddałem nagrodę za pierwsze miejsce drugiemu zbiliśmy piątkę i wszystko ok.

PODSUMOWANIE

Zawody to wisienka na trocie ciężkich przygotowań. Startuj, trenuj i rozwijaj się. Praca nad samym sobą nigdy nie jest zmarnowanym czasem. Szerokości na biegowych ścieżkach!

Zapytaj o współpracę: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram