5 nawyków jakie musi znać każdy biegacz

15 maja 2023

Każdy biegacz, który zdrowo podchodzi do sportu ma pewne nawyki. Czasami są to przyzwyczajenia, które należy robić, bo wszyscy tak robią, a czasami z głupoty robi się rzeczy, które nie powinny mieć miejsca. Przedstawiam Wam 5 nawyków jakie musi znać każdy biegacz.

1. Rozgrzewka przed zawodami oraz przed wymagającymi treningami

Zauważyłem, że rozgrzewkę na zawodach wykonuje bardzo mało biegaczy. Plusem jest to, że organizatorzy ściągają jakieś osoby, które kompletnie nie mają pojęcia o rogrzewce biegowej do prowadzenia rozgrzewki "ogólnej" przed samym startem. Chociaż to... bo tak naprawdę im starszy biegacz tym dłużej powinien się rozgrzewać. Jest to udowodnione fizjologicznie (no niech będzie, że naukowo hehe). Nie wstydzcie się rozgrzewać, chociaż patrzą na Was jak na obce istoty. Przecież to Wy robicie to tak jak powinno się robić. Zasada jes taka, że rozgrzewamy się zaczynając od truchtu, potem rozciąganie dynamiczne, ćwiczenia dynamiczne i ćwiczenia statyczne, aby na końcu wykonać kilka przebieżek. Róbcie te czynności pokolei, a mniejsza ilość kontuzji i bardziej udane zawody będą z Wami na zawsze.

2. Rozciaganie i rolowanie, czyli trening uzupełniający

Bieganie skraca mięśnie i to jest niestety fakt. Im więcej kilometrów biegamy tym więcej rozciągania potrzebujemy, średnio na jeden kilometr powinno przypadać 60 sekund rozciągania. Wedle zasady rozciągamy się praktycznie po każdym treningu z wyłączeniem tych bardzo trudnych typu trening szczytowy przed zawodami, czy to wymagające interwały, bo wtedy pogłębiamy jeszcze bardziej mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. Do rozciągania można włączyć oczywiście rolowanie, które pomoże jeszcze szybciej zregenerować nam nasze mięśnie. Tak naprawdę rozciąganie i rolowanie to podstawy u moich zawodników, które mam nadzieję, że robi każdy. Chociaż ciężko jest upilnować niektórych...

3. Biegaj na miarę swoich możliwości na treningach jak i na początku zawodów

Trenowanie biegania jest sztuką, która wymaga wiedzy i szerszego spojrzenia na danego zawodnika z wielu względów. Tak naprawdę wielu biegaczy jest dużo lepiej przygotowanych do danych zawodów niż ukazuje ich wynik finalny na mecie z powodu zbyt szybkiego początku. Bardzo wielu biegaczy zaczyna zbyt szybko na zawodach, jest to tendencja z którą muszę walczyć u moich podopiecznych. Mądry zawodnik zna na tyle swój organizm i ma obiegane prędkości, że nie zaczyna zbyt szybko, bo wie czym się to może skończyć. Jest również wielu takich biegaczy, którzy na treningach wykonują cuda na kiju, a gdy przychodzi do zawodów są przetrenowani. Zwykle robią zbyt szybkiego jednostki treningowe i robią za dużo kilometrów względem swojego poziomu wytrenowania.

4. Zadbaj o regenerację - sen

Najprostszą formą regeneracji jest sen. Wielu ludzi w obecnych czasach ma tendencję do nie dosypiania co niestety przekłada się negatywnie na ich regenerację treningów. Najgorszą sytuacją jest, gdy zmęczenie treningowe się na siebie zaczyna nakładać. Mam takie przypadki, że zawodnik insynuuje mi zbyt duże obciążenie treningowe. Oczywiście wtedy natychmiast reaguje, gdy się dzieje coś nie tak, lecz często jest tak, że zawodnik olewa podstawową formę regeneracji jaką jest sen i z rozmowy wynika, że śpi po raptem kilka godzin kilka dni pod rząd. To powiedz mi teraz jak Ty bys dał radę tak funkcjonować w pracy nawet bez samego trenowania? No raczej słabo. Dbajcie o sen, bo to bardzo ważne.

5. Staraj się jeść zdrowo i miej z czego biegać

W obecnych czasach wszystko musi być na już, tu i teraz. Niestety ale w tym całym pędzie spożywamy ogromne ilości niezdrowego jedzenia, które nie pomaga w dążeniu do lepszych wyników sportowych. Jedzenie jest bardzo ważne, w szczególności po wykonanym treningu, kiedy mamy tzw. "okienko pokarmowe" jest to czas kiedy w ciągu 15 minut lub maksymalnie do godziny spożywamy węglowodany, białko w celu przyśpieszenia regeneracji oraz odbudowania zapasów energetycznych do wyższego poziomu. Oczywiście, jeśli chodzi o fastfoody to wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Osobiście nie zalecam spożywania tego typu jedzenia, ale też jestem człowiekiem i raz na jakiś czas krzywdy nikomu to nie zrobi, lecz jeśli notorycznie spożywasz tego typu jedzenie, to raczej to pozytywnie nie oddziałowywuje na Twoją formę sportową. Ważne jes to, aby nasza dieta była bogata w zdrowe tłuszcze, błonnik, węglowodany i białko. Jeśli chodzi o alkohol - jest też dla ludzi, ale z umiarem i nie co weekend, bo forma naprawdę na tym cierpi. Silne upojenie się alkoholem niszczy czasami tygodnie ciężkich treningów i budowania lepszych parametrów krwi do wysiłku fizycznego.

Współpraca / plany treningowe
Kontakt:
marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram