4 rodzaje skipów dla biegaczy SKIP A, B, C i D

23 listopada 2023

Środki pracy na konkretnych grupach mięśni poprawiają ogólną wydolność organizmu oraz budują siłę mięśnia danego mięśnia co przy bieganiu aspirującym na szybsze bieganie jest nieuniknione. Siła biegowa jest to pojęcie bardzo ogólne. Ogromna ilość biegaczy stosuje podbiegi na naturalnych nawierzchniach jako budulec tzw. "naturalnej siły biegowej" i bardzo słusznie, ponieważ ten środek treningowy jest bezpieczny praktycznie dla każdej grupy biegaczy.



Dlaczego siła biegowa w postaci skipów jest nie dla wszystkich?


Jest tak dlatego, że spora ilość biegaczy wykonuje skipy niepoprawnie technicznie, ponieważ nie ma mocy, aby unosić efektywnie nogi tak jak jest wskazane w danym ćwiczeniu. Naturalnym elementem, który może być wprowadzeniem przed skipami są podbiegi, a następnie skipy należy wprowadzać powoli z zapoznaniem się odpowiedniej formy stosowania techniki przy wykonywaniu.

Stosowanie siły biegowej u biegaczy w formie podbiegów lub skipów jest niezbędne do zbudowania solidnych fundamentów pod sezon biegowy.

Kiedy stosować siłę biegową w postaci skipów?

Siły biegową należy stosować głównie przy budowaniu bazy pod sezon, a mianowicie zaczynająć od grudnia do końcówki lutego, a nawet marca w intensywnej formie. Oczywiście podczas sezonu z siły kompletnie nie rezygnujemy. Należy nasz organizm ciągle pobudzać odpowiednim treningiem siły w trakcie sezonu, oczywiście już w nie tak intensywny sposób.

Jakie występują rodzaje skipów?

Myślę, że Wam wszystkim tak naprawdę wystarczyłyby dwa rodzaje skipów, a dokładnie SKIP A oraz SKIP C. Są to dwa podstawowe rodzaje skipów u biegaczy, które już robią tak przeogromną robotę, że idzie się naprawdę nieźle zaprawić i zajechać swoje nogi doprowadzając do dużych "zakwasów" po treningu.

Tak naprawdę mamy 4 rodzaje skipów:

  • SKIP A - WYSOKO KOLANA - skip polegający na podniesieniu kolana do poziomu stawu biodrowego z luźno zwisającym podudziem; ruch wykonanywany miękko i swobodnie. Stosowany na odcinkach od 30 do około ok. 100m.

  • SKIP B - STOPY DO PRZODU - przy którym podudzie nogi wykrocznej wysunięte jest w przód w stosunku do rzutu kolana na podłoże. Zawodnik widzi wtedy czubek stopy lub całą stopę przed kolanem. Stosowany jest na odcinkach od 30 do 100m. Różnica między skipem "A" i "B" polega na zmianie długości dźwigni, a co za tym idzie - różnicy przyłożonej siły. Z Każdą zmianą położenia podudzia w kierunku wysunięcia stopy w przód występujące siły będą coraz większe.

  • SKIP C - PIĘTY DO POŚLADKÓW - polega na niezbyt wysokim prowadzeniu kolan, natomiast pięty szybkim ruchem uderzają o pośladki.
  • SKIP D - NOGI WYPROSTOWANE W KOLANACH - dany skip polega na wyprostowaniu kolan przy czym zarazem wykonuję się szybki marsz w przód, co przypomina nożyce.

A Ty wiesz jak poprawnie wykonuje się skipy?

Grupa Witkowski Running Team

Współpraca/plany treningowe dla biegaczy: marcinwitkowski1985@gmail.com
Mój facebook, gdzie prowadzę stale wpisy: https://www.facebook.com/TeoriaBieganiaWitkowskiego

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram